What is a unit rate?
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 12 holes dug in 20 hours, the unit rate is 12 holes ÷ 20 hours = 0.6 holes per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 30 miles in 5 hours?
Back
6 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a team digs 12 holes in 20 hours, what is the unit rate?
Back
0.6 holes per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per item?
Back
To find the cost per item, divide the total cost by the number of items. For example, if 122 soccer balls cost $2,104.50, the cost per soccer ball is $2,104.50 ÷ 122 = $17.25.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price for 8 ribbons that cost $1.52?
Back
$0.19 per ribbon.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you swim 100 yards in 2 minutes, what is your swimming rate?
Back
50 yards per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade