Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 12 holes dug in 20 hours, the unit rate is 12 holes ÷ 20 hours = 0.6 holes per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 30 miles in 5 hours?

Back

6 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a team digs 12 holes in 20 hours, what is the unit rate?

Back

0.6 holes per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per item?

Back

To find the cost per item, divide the total cost by the number of items. For example, if 122 soccer balls cost $2,104.50, the cost per soccer ball is $2,104.50 ÷ 122 = $17.25.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit price for 8 ribbons that cost $1.52?

Back

$0.19 per ribbon.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you swim 100 yards in 2 minutes, what is your swimming rate?

Back

50 yards per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?