Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 4 apples for $2, the unit rate is $0.50 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you travel 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per ticket if $279 is paid for 9 concert tickets?

Back

$31 per ticket.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate in cookies per dollar?

Back

9 cookies per dollar.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How are rates and unit rates similar?

Back

They both compare two different quantities of information.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If $22 is spent for 6 books, what is the unit rate? (round to the hundredths place)

Back

$3.67 per book.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?