
Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 408 words typed in 4 minutes, the unit rate is 408 ÷ 4 = 102 words per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 3 pounds of granola for $3.75?
Back
$1.25 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Todd can type 408 words in 4 minutes, what is his typing speed in words per minute?
Back
102 words per minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of Baylee earning $20.00 in 4 hours?
Back
0.2 hours per dollar.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate of inches of snow per hour if it snowed 20 inches in 5 hours?
Back
Divide 20 inches by 5 hours to get 4 inches per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If hamburger sells for 3 pounds for $6, how much will 10 pounds cost?
Back
$20.
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?