Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 408 words typed in 4 minutes, the unit rate is 408 ÷ 4 = 102 words per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 3 pounds of granola for $3.75?

Back

$1.25 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Todd can type 408 words in 4 minutes, what is his typing speed in words per minute?

Back

102 words per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of Baylee earning $20.00 in 4 hours?

Back

0.2 hours per dollar.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate of inches of snow per hour if it snowed 20 inches in 5 hours?

Back

Divide 20 inches by 5 hours to get 4 inches per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If hamburger sells for 3 pounds for $6, how much will 10 pounds cost?

Back

$20.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?