Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b'.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you simplify a ratio?

Back

To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common factor (GCF).

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different kinds of quantities, such as distance to time.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is 1. It tells you how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Calculate the unit rate: 120 customers in 8 hours.

Back

15 customers per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the ratio 20 to 25.

Back

4 to 5.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for $3.75 for 3 pounds of granola?

Back

$1.25 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?