Unit Rates
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you travel 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Charles can type 675 words in 9 minutes, how many words can he type per minute?
Back
75 words per minute.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Back
$6.50 per pizza.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does one CHILD movie ticket cost if 15 tickets are sold for $71.25?
Back
$4.75.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a UNIT RATE? 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 2 boxes / $5, 15 pounds every 5 servings.
Back
$6 for each hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is an example of a real-world unit rate?
Back
Miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
13 questions
La economía Tema 6
Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Present Perfect with For and Since
Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Importancia del Agua
Flashcard
•
7th Grade
13 questions
Edad Moderna 5º Primaria
Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Economics and Business pages 1-2
Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Teste 1 POTÊNCIAS 5ºAno 2022
Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Concetti di Chimica
Flashcard
•
KG
13 questions
Geography Review 6th 2025
Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade