Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you travel 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Charles can type 675 words in 9 minutes, how many words can he type per minute?

Back

75 words per minute.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

Back

$6.50 per pizza.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does one CHILD movie ticket cost if 15 tickets are sold for $71.25?

Back

$4.75.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a UNIT RATE? 10 miles / 2 hours, $6 for each hour, 2 boxes / $5, 15 pounds every 5 servings.

Back

$6 for each hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is an example of a real-world unit rate?

Back

Miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?