Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 120 customers in 6 hours, the unit rate is 120 ÷ 6 = 20 customers per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

20 customers per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the better deal: 8 packs of paper for $6.40 or 3 packs of paper for $2.55?

Back

8 packs of paper for $6.40.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost per pound of an item?

Back

To find the cost per pound, divide the total cost by the weight in pounds. For example, if a 20-lb bag costs $23.44, the cost per pound is $23.44 ÷ 20 = $1.17.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which size bag has the lowest cost per pound: 20-lb bag for $23.44, 8-lb bag for $9.88, or 40-lb bag for $49.00?

Back

The 20-lb bag.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?