Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you have 120 customers in 6 hours, the unit rate is 120 ÷ 6 = 20 customers per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
20 customers per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the better deal: 8 packs of paper for $6.40 or 3 packs of paper for $2.55?
Back
8 packs of paper for $6.40.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the cost per pound of an item?
Back
To find the cost per pound, divide the total cost by the weight in pounds. For example, if a 20-lb bag costs $23.44, the cost per pound is $23.44 ÷ 20 = $1.17.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which size bag has the lowest cost per pound: 20-lb bag for $23.44, 8-lb bag for $9.88, or 40-lb bag for $49.00?
Back
The 20-lb bag.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Better Buy

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade