6th Grade Chapter 1 Review

6th Grade Chapter 1 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the currency in Egypt?

Back

The currency in Egypt is the Pound.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the exchange rate of dollars to Pounds in Egypt?

Back

The exchange rate is approximately $1 for every 6 Pounds.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you exchange 132 Pounds at the rate of $1 for every 6 Pounds, how many dollars do you get?

Back

$22

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of girls to boys if there are 5 boys and 7 girls?

Back

7 to 5

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many cookies can you buy for $4 if 36 cookies cost $4?

Back

You can buy 36 cookies for $4.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of cookies per dollar if you can buy 36 cookies for $4?

Back

9 cookies per dollar.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Are the ratios 3:4 and 6:12 equivalent?

Back

No.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?