What is a unit rate?
Flashcard 4: Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?
Back
20 pages per day.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A pump moves 42 gallons in 7 minutes. What is the unit rate in gallons per minute?
Back
6 gallons per minute.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If $279 is spent on 9 concert tickets, what is the cost per ticket?
Back
$31 per ticket.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?
Back
4 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
8 questions
Ratios / Equivalent Ratios

Flashcard
•
6th - 7th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade