Flashcard 4: Unit Rate

Flashcard 4: Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?

Back

20 pages per day.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A pump moves 42 gallons in 7 minutes. What is the unit rate in gallons per minute?

Back

6 gallons per minute.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If $279 is spent on 9 concert tickets, what is the cost per ticket?

Back

$31 per ticket.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?

Back

4 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?