Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sells 120 items in 8 hours, what is the unit rate?

Back

15 items per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $97.50 for 15 pizzas?

Back

$6.50 per pizza.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the price per ounce of a product?

Back

Divide the total price by the total number of ounces.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a jar of mayonnaise costs $3.00 for 30 oz, what is the price per ounce?

Back

$0.10 per ounce.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin types 408 words in 4 minutes, how many words does he type per minute?

Back

102 words per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?