What is a unit rate?
Unit Rates and Better Buy

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 120 items in 8 hours, what is the unit rate?
Back
15 items per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $97.50 for 15 pizzas?
Back
$6.50 per pizza.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the price per ounce of a product?
Back
Divide the total price by the total number of ounces.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a jar of mayonnaise costs $3.00 for 30 oz, what is the price per ounce?
Back
$0.10 per ounce.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin types 408 words in 4 minutes, how many words does he type per minute?
Back
102 words per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate Check for understanding

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate - Better Buy

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
12/9 Proportional Unit Rates Test Practice

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade