Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 4 apples for $2, the unit rate is $0.50 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you can type 408 words in 4 minutes, the unit rate is 408 ÷ 4 = 102 words per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum, what is the unit rate per piece of gum?

Back

The unit rate is $2.00 ÷ 20 = $0.10 per piece of gum.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum, what is the unit rate per piece of gum?

Back

The unit rate is $1.50 ÷ 10 = $0.15 per piece of gum.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Who got the better deal on gum, Rose or Joe?

Back

Rose got the better deal because her unit rate is $0.10 per piece of gum, while Joe's is $0.15.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find miles per gallon (mpg)?

Back

The formula to find miles per gallon is: mpg = total miles driven ÷ total gallons of gas used.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If my father drove 231 miles with 7 gallons of gas, what is his mileage?

Back

His mileage is 231 ÷ 7 = 33 miles per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?