Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 4 apples for $2, the unit rate is $0.50 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you can type 408 words in 4 minutes, the unit rate is 408 ÷ 4 = 102 words per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum, what is the unit rate per piece of gum?
Back
The unit rate is $2.00 ÷ 20 = $0.10 per piece of gum.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum, what is the unit rate per piece of gum?
Back
The unit rate is $1.50 ÷ 10 = $0.15 per piece of gum.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who got the better deal on gum, Rose or Joe?
Back
Rose got the better deal because her unit rate is $0.10 per piece of gum, while Joe's is $0.15.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find miles per gallon (mpg)?
Back
The formula to find miles per gallon is: mpg = total miles driven ÷ total gallons of gas used.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If my father drove 231 miles with 7 gallons of gas, what is his mileage?
Back
His mileage is 231 ÷ 7 = 33 miles per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio tables, unit rates, best buy and graphs

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade