Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you drive 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 100 dollars for 5 hours?
Back
20 dollars per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 3 pizzas for $30, what is the price per pizza?
Back
$10 per pizza.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 50 customers in 2 hours?
Back
25 customers per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a recipe calls for 4 cups of flour to make 2 cakes, what is the unit rate of flour per cake?
Back
2 cups of flour per cake.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
MOD1 Flashcard on Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade