Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you drive 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item. For example, if you have 10 apples for $5, the unit rate is $5 ÷ 10 apples = $0.50 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 100 dollars for 5 hours?

Back

20 dollars per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 3 pizzas for $30, what is the price per pizza?

Back

$10 per pizza.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 50 customers in 2 hours?

Back

25 customers per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a recipe calls for 4 cups of flour to make 2 cakes, what is the unit rate of flour per cake?

Back

2 cups of flour per cake.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?