1st Semester Final
Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is expressed as a quantity per one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a given quantity?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if Johnny read 300 words in 6 minutes, the unit rate is 300 ÷ 6 = 50 words per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean for two ratios to be proportional?
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve for the cost of one item when given the total cost?
Back
To find the cost of one item, divide the total cost by the number of items. For example, if Sally bought 3 candy bars for $18, the cost per candy bar is 18 ÷ 3 = $6.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is an inequality?
Back
An inequality is a mathematical statement that compares two expressions and shows that one is less than, greater than, less than or equal to, or greater than or equal to the other.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you represent an inequality graphically?
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the difference between a ratio and a rate?
Back
A ratio is a comparison of two quantities, while a rate is a specific type of ratio that compares two quantities with different units, such as speed (miles per hour) or price (cost per item).
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
6th Unit 4 Lessons 1-2
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Organelles
Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Foundations of Algebra for Grade 7
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Prokaryotes vs Eukaryotes
Flashcard
•
6th Grade
17 questions
introduce ourself and others people
Flashcard
•
7th Grade
11 questions
H Chem: Chemical Analysis
Flashcard
•
KG
10 questions
Preposition of place
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving One Step Equations with Addition or Subtraction
Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade