What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you drive 300 miles on 10 gallons of gas, the unit rate is 300 miles ÷ 10 gallons = 30 miles per gallon.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit price of 5 pounds of apples costing $10?
Back
$2 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a worker earns $120 for 8 hours of work, what is the hourly wage?
Back
$15 per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
A recipe requires 3 cups of flour for 12 cookies. What is the unit rate of flour per cookie?
Back
0.25 cups of flour per cookie.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a train travels 600 miles in 10 hours, what is the speed in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Using Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Learning Target 2: Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade