Rate / Unit Rate

Rate / Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a single unit. For example, if you can buy 36 cookies for $4, the unit rate is 9 cookies per dollar.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate from a total quantity and total cost?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the total cost. For example, if you have 36 cookies for $4, the unit rate is 36 cookies ÷ 4 dollars = 9 cookies per dollar.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?

Back

20 pages per day.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?

Back

5 seats per row.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Analissa puts 55 seeds into 11 pots, how many seeds does she put in 1 pot?

Back

5 seeds per pot.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the cost per item?

Back

Cost per item = Total cost ÷ Number of items.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If $279 is spent on 9 concert tickets, what is the cost per ticket?

Back

$31 per ticket.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?