Equivalent Ratios/Rates/Unit Rates Test

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of girls to boys if there are 5 boys and 7 girls?
Back
7 to 5
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A comparison of two quantities using division.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Mr. Keys made $90 in 5 hours, what is the unit rate?
Back
$18 per hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What number is in the denominator of a unit rate?
Back
1
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Find one equivalent ratio for 5 : 8 using multiplication.
Back
15 : 24
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is an equivalent ratio?
Back
A ratio that expresses the same relationship between two quantities, even if the numbers are different.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find a unit rate?
Back
Divide the first quantity by the second quantity.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade