What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Alycia earned $20.40 in 3 hours, what is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If my father drove 231 miles with 7 gallons of gas, what was his mileage in miles per gallon?
Back
33 miles per gallon
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If my mother purchased 9 candy bars for $13.50, what is the price per candy bar?
Back
$1.50 per product
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jack jumps 40 times in 4 minutes, how many times does he jump per 1 minute?
Back
10 times per minute
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If my mother purchased 8 Pepsi products for $14.00, what is the price per product?
Back
$1.75 per product
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate after flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade