Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity of one item by the quantity of another item, ensuring the second quantity is 1.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Alycia earned $20.40 in 3 hours, what is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If my father drove 231 miles with 7 gallons of gas, what was his mileage in miles per gallon?

Back

33 miles per gallon

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If my mother purchased 9 candy bars for $13.50, what is the price per candy bar?

Back

$1.50 per product

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Jack jumps 40 times in 4 minutes, how many times does he jump per 1 minute?

Back

10 times per minute

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If my mother purchased 8 Pepsi products for $14.00, what is the price per product?

Back

$1.75 per product

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?