Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate?

Back

To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 12 pencils cost $3.60, divide $3.60 by 12 to find the cost per pencil.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 12 pencils cost $3.60, what is the cost per pencil?

Back

$0.30 per pencil.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

A printer prints 180 pages in 6 minutes. What is the unit rate in pages per minute?

Back

30 pages per minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 movie tickets cost $30.00, what is the cost per ticket?

Back

$5 per ticket.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

When finding a unit rate, what operation do you perform?

Back

Divide the top number by the bottom number.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?