Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 gallons of gasoline cost $15.00, what is the price per gallon?
Back
$2.50 per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 9 candy bars cost $13.50, what is the price per candy bar?
Back
$1.50 per candy bar.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which reading rate is the slowest?
Back
Calculate the number of pages read per minute for each option and compare.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?
Back
$1.50 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
[Review] Unit Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate & Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate and Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade