Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 gallons of gasoline cost $15.00, what is the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 9 candy bars cost $13.50, what is the price per candy bar?

Back

$1.50 per candy bar.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?

Back

$8 per pound.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine which reading rate is the slowest?

Back

Calculate the number of pages read per minute for each option and compare.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 4 pounds of bananas cost $6, what is the cost per pound?

Back

$1.50 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?