Write Multiplication and Division Equations

Write Multiplication and Division Equations

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 3.OA.A.2, 3.OA.A.3

+7

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation to find the cost of one candy bar if Sally bought 3 candy bars for $18?

Back

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the cost of one bag of Takis if Jasmine spent $24 on 16 bags?

Back

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What equation represents the situation where Becky splits lollipops evenly among 6 goody bags with 4 lollipops in each?

Back

Tags

CCSS.3.OA.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Tina worked 35 hours in 5 days, how do you find the number of hours she worked each day?

Back

Tags

CCSS.3.OA.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation to find the cost of one bag of Takis if Jasmine spent $24 on 16 bags?

Back

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Define multiplication in the context of repeated addition.

Back

Tags

CCSS.3.OA.A.1

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is division in terms of sharing equally?

Back

Tags

CCSS.3.OA.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?