Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 3 pounds of granola for $3.75, the unit rate is the cost per pound.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if you have 42 gallons of water moved in 7 minutes, the unit rate is 42 gallons ÷ 7 minutes = 6 gallons per minute.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $15.00 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate if you see 120 customers in 8 hours?

Back

15 customers per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a pump moves 42 gallons in 7 minutes, what is the unit rate in gallons per minute?

Back

6 gallons per minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 3 pounds of granola costing $3.75?

Back

$1.25 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?