Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 3 pounds of granola for $3.75, the unit rate is the cost per pound.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if you have 42 gallons of water moved in 7 minutes, the unit rate is 42 gallons ÷ 7 minutes = 6 gallons per minute.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spend $15.00 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?
Back
$2.50 per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if you see 120 customers in 8 hours?
Back
15 customers per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a pump moves 42 gallons in 7 minutes, what is the unit rate in gallons per minute?
Back
6 gallons per minute.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 3 pounds of granola costing $3.75?
Back
$1.25 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade