GHMS unit 2 Rates and Ratio and Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
4th - 7th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you simplify a ratio?
Back
To simplify a ratio, divide both terms by their greatest common factor (GCF).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost and quantity?
Back
Divide the total cost by the quantity to find the cost per one unit.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 20 adult tickets cost $250, how much does one adult ticket cost?
Back
$12.50
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the simplified form of the ratio 35:14?
Back
5:2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you express a ratio in simplest form?
Back
By dividing both parts of the ratio by their greatest common divisor.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate, Ratios, and Proportions

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Rates Test

Flashcard
•
4th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates!

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
ratios and ratio tables and equivalent ratios

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Equivalent Ratios and Ratio Tables

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade