Math Counts Practice 1

Math Counts Practice 1

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is a better buy: 7 ounces for $3.43 or 11oz for $5.28?

Back

11oz for $5.28 is a better buy because it costs less per ounce.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the mean of 1/2 and 7/8?

Back

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

A recipe requires three cups of flour and two eggs to make eight servings of a cake. How many cups of flour are needed to make 20 servings?

Back

You need 7.5 cups of flour for 20 servings.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Convert 26/7 to a mixed fraction.

Back

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

100 pounds of chocolate is packaged into boxes, each containing 1 1/4 pounds. How many boxes are needed?

Back

You will need 80 boxes.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the definition of mean in mathematics?

Back

The mean is the average of a set of numbers, calculated by dividing the sum of the numbers by the count of the numbers.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you convert an improper fraction to a mixed number?

Back

Divide the numerator by the denominator. The quotient is the whole number, and the remainder is the numerator of the fractional part.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?