Which is a better buy: 7 ounces for $3.43 or 11oz for $5.28?
Math Counts Practice 1

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
11oz for $5.28 is a better buy because it costs less per ounce.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the mean of 1/2 and 7/8?
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A recipe requires three cups of flour and two eggs to make eight servings of a cake. How many cups of flour are needed to make 20 servings?
Back
You need 7.5 cups of flour for 20 servings.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Convert 26/7 to a mixed fraction.
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
100 pounds of chocolate is packaged into boxes, each containing 1 1/4 pounds. How many boxes are needed?
Back
You will need 80 boxes.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the definition of mean in mathematics?
Back
The mean is the average of a set of numbers, calculated by dividing the sum of the numbers by the count of the numbers.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert an improper fraction to a mixed number?
Back
Divide the numerator by the denominator. The quotient is the whole number, and the remainder is the numerator of the fractional part.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Fraction Operations Review for Test

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Fraction Operations

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Optional Practice for 2.1-2.3 flashcard (7th)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Flashcard
•
6th - 9th Grade
15 questions
Multiply and Divide Fractions and Mixed Numbers

Flashcard
•
5th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Dividing Fractions Word Problems

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade