Math Counts Practice 1
Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
+9
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better buy: 7 ounces for $3.43 or 11oz for $5.28?
Back
11oz for $5.28 is a better buy because it costs less per ounce.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the mean of 1/2 and 7/8?
Back
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
A recipe requires three cups of flour and two eggs to make eight servings of a cake. How many cups of flour are needed to make 20 servings?
Back
You need 7.5 cups of flour for 20 servings.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Convert 26/7 to a mixed fraction.
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
100 pounds of chocolate is packaged into boxes, each containing 1 1/4 pounds. How many boxes are needed?
Back
You will need 80 boxes.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the definition of mean in mathematics?
Back
The mean is the average of a set of numbers, calculated by dividing the sum of the numbers by the count of the numbers.
Tags
CCSS.6.SP.B.5C
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert an improper fraction to a mixed number?
Back
Divide the numerator by the denominator. The quotient is the whole number, and the remainder is the numerator of the fractional part.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Mandarin Fruits
Flashcard
•
KG
10 questions
Novice Lesson 2 Practice Words
Flashcard
•
KG
12 questions
Future Simple Task
Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
WATER BODIES
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
FLASHCARD ESTRUTURA CELULAR
Flashcard
•
6th Grade
12 questions
French Imperatives
Flashcard
•
8th Grade
9 questions
RELACIONES BIOTICAS
Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Have/Has
Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
20 questions
MINERS Core Values Quiz
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
How to Email your Teacher
Quiz
•
Professional Development
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
3.1 Parallel lines cut by a transversal
Quiz
•
8th Grade