
Find the unit rate
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you travel 60 miles in 1 hour, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a ratio?
Back
To find the unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 30 apples for $15, the unit rate is $15 ÷ 30 apples = $0.50 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 22 dollars for 6 cans of tuna?
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
When finding a unit rate, which operation do you use?
Back
You divide the top number by the bottom number.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dog eats 0.5 pounds of food every 50 minutes, how much will it eat in 200 minutes?
Back
The dog will eat 2 pounds in 200 minutes.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 160 miles on 7 gallons of gas?
Back
The unit rate is @@rac{160}{7} ext{ miles per gallon} ext{ which is approximately } 22.86 ext{ miles per gallon}.$$
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What unit should go on the bottom when finding speed in miles per hour?
Back
The unit on the bottom should be 'hour'.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
gr.5-Write Numerical Expressions
Flashcard
•
5th Grade
11 questions
revision on module 2 grammar a مترجم ومشروح and vocab.
Flashcard
•
6th Grade
8 questions
Prepositions of place (furniture)
Flashcard
•
KG
15 questions
Solving One Step Equations with Addition or Subtraction
Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Nouns, grade 5
Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Digestive System
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Foundations of Algebra for Grade 7
Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
4 questions
Activity set 10/24
Lesson
•
6th - 8th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
How to Email your Teacher
Quiz
•
Professional Development
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
30 questions
October: Math Fluency: Multiply and Divide
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
33 questions
Understand Integers and Their Relationships
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate and Unit Price
Quiz
•
6th Grade