Flashcardizz - Comparing Unit Rates

Flashcardizz - Comparing Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I paid $15 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does a ratio represent?

Back

A ratio represents a relationship between two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Felipe has 10 beads with a ratio of green to total beads of 2 to 10, how many green beads does he have?

Back

He has 2 green beads.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of Alex who earned $20.40 in 3 hours?

Back

$6.80 per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the ratio of two quantities?

Back

To find the ratio, divide each quantity by the greatest common factor.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?