Flashcardizz - Comparing Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount of one quantity by the total amount of the other quantity.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If I paid $15 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?
Back
$2.50 per gallon.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does a ratio represent?
Back
A ratio represents a relationship between two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Felipe has 10 beads with a ratio of green to total beads of 2 to 10, how many green beads does he have?
Back
He has 2 green beads.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of Alex who earned $20.40 in 3 hours?
Back
$6.80 per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the ratio of two quantities?
Back
To find the ratio, divide each quantity by the greatest common factor.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Proportions and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Proportional Relationships

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Word Problems on Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Lesson 13 Study Guide

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Math vocab

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade