What is a unit rate?
Unit Rate Flashcardizz

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if there are 120 customers in 6 hours, the unit rate is 120 ÷ 6 = 20 customers per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better deal: 24-pack for $6.00 or 12-pack for $3.50?
Back
The 24-pack is a better deal because it costs $0.25 per bottle compared to $0.29 per bottle for the 12-pack.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jessica can write 1500 words in 5 hours, what is her writing speed?
Back
Jessica's writing speed is 300 words per hour (1500 words ÷ 5 hours).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of spending $40 on 5 pounds of concrete?
Back
The unit rate is $8 per pound ($40 ÷ 5 pounds).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How many cars does Lynnette wash each day if she washes 95 cars in 5 days?
Back
Lynnette washes 19 cars per day (95 cars ÷ 5 days).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding a unit rate?
Back
The formula for finding a unit rate is: Unit Rate = Total Quantity ÷ Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade