Rates and Ratios review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities measured in the same units.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of red apples to green apples if there are 4 red apples and 3 green apples?
Back
4 red apples to 3 green apples.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the ratio of oranges to bananas if there are 1 orange and 3 bananas?
Back
1:3.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate that has a denominator of one.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of $5 per pound?
Back
It is a unit rate.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if two ratios are equivalent?
Back
It means they represent the same relationship between quantities.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which ratio is equivalent to 12:20?
Back
3:5.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates Test

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportional - Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratio Basics

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Rates & Ratios

Flashcard
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios & Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade