Rates and Ratios review

Rates and Ratios review

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities measured in the same units.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of red apples to green apples if there are 4 red apples and 3 green apples?

Back

4 red apples to 3 green apples.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the ratio of oranges to bananas if there are 1 orange and 3 bananas?

Back

1:3.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate that has a denominator of one.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of $5 per pound?

Back

It is a unit rate.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if two ratios are equivalent?

Back

It means they represent the same relationship between quantities.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which ratio is equivalent to 12:20?

Back

3:5.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?