Budgeting

Flashcard
•
Life Skills
•
9th - 12th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following are TRUE about gross income and net income? They are the same thing, Gross income is the total amount earned AFTER deductions, Gross income is the total amount earned BEFORE deductions, Net income is the total amount earned BEFORE deductions
Back
Gross income is the total amount earned BEFORE deductions
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following might you pay WHEN you sign your lease? Finder's fee, Application fee, Security deposit, Renter's insurance
Back
Security deposit
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
According to a rule of thumb, rent shouldn't take up more than ___ % of your take-home pay.
Back
25-30%
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a step you can take to mitigate the risk of buying a used car? Get a vehicle history report, Have a mechanic inspect the car after you buy it, Skip the test drive; you have time after you buy it to drive, Buy a more expensive vehicle to ensure quality
Back
Get a vehicle history report
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is NOT a cost of owning a car? License and Registration fees, Gasoline, Utilities, Insurance
Back
Utilities
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is TRUE about unit pricing? Unit prices can help you compare the prices of similar items , Unit price labels are universal throughout the country , It's easy to compare quantities on a unit price label , All states require unit price labels
Back
Unit prices can help you compare the prices of similar items
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A 18oz box of cereal costs $4.99. How would you calculate the unit price?
Back
$4.99 / 18oz
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
ESB Financial Formulas - v2

Flashcard
•
9th - 12th Grade
11 questions
PF OBJ 2.04 - 2.05 Vocab

Flashcard
•
9th - 12th Grade
10 questions
Reading a Pay Stub

Flashcard
•
9th - 12th Grade
11 questions
Budgeting

Flashcard
•
9th - 12th Grade
10 questions
Taxes

Flashcard
•
9th - 12th Grade
11 questions
ESB Financial Formulas

Flashcard
•
9th - 12th Grade
12 questions
Personal Finance Unit 1 Vocab (Part 2)

Flashcard
•
9th - 12th Grade
7 questions
Analyzing a Paystub

Flashcard
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Life Skills
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
40 questions
LSHS Student Handbook Review: Pages 7-9

Quiz
•
11th Grade
24 questions
Scientific method and variables review

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characteristics of Life

Quiz
•
9th - 10th Grade
19 questions
Mental Health Vocabulary Pre-test

Quiz
•
9th Grade