Ratio and Rate Reasoning

Ratio and Rate Reasoning

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per item.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if you earn $48 for 6 hours of work, the unit rate is $48 ÷ 6 hours = $8 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 12 pencils cost $3, how much does 1 pencil cost?

Back

1 pencil costs $3 ÷ 12 = $0.25.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 12 pencils can be purchased with $3, how many pencils can be purchased with $4.50?

Back

18 pencils can be purchased with $4.50.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find speed?

Back

Speed = Distance ÷ Time.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

A caterpillar crawled 20 ft in 25 minutes. What is its speed in feet per minute?

Back

0.8 feet per minute.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?