Grade 6 Math 6 IM End of Unit 2 TEST

Grade 6 Math 6 IM End of Unit 2 TEST

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the cost per item?

Back

Cost per item = Total cost / Number of items.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 ice cream cones cost $8.25, how much does 1 cone cost?

Back

$2.75

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 movie tickets cost $36, what is the cost of 1 ticket?

Back

$12

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you compare two mixtures based on the amount of ingredient used?

Back

Compare the ratio of the ingredient to the total volume of the mixture.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Noah mixes 4 scoops of powder with 6 cups of water, what is the ratio of powder to water?

Back

4 scoops of powder : 6 cups of water or 2:3.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities by division.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a bag contains 120 marbles with a ratio of 19 red to 1 black, how many red marbles are there?

Back

114 red marbles.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?