Unit rates

Unit rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the quantity by the number of units.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sells 120 items in 6 hours, what is the unit rate in items per hour?

Back

20 items per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: a 12 ounce can for $1.92 or a 20 ounce can for $3.00?

Back

The 20 ounce can is the better buy.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 25 homework assignments graded in 20 minutes?

Back

The unit rate is 1.25 assignments per minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a 20-lb bag of dog food costs $23.44, what is the cost per pound?

Back

The cost per pound is $1.17.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine which item has the lowest cost per unit?

Back

Calculate the cost per unit for each item and compare the values.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?