Unit rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the quantity by the number of units.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 120 items in 6 hours, what is the unit rate in items per hour?
Back
20 items per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: a 12 ounce can for $1.92 or a 20 ounce can for $3.00?
Back
The 20 ounce can is the better buy.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 25 homework assignments graded in 20 minutes?
Back
The unit rate is 1.25 assignments per minute.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 20-lb bag of dog food costs $23.44, what is the cost per pound?
Back
The cost per pound is $1.17.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which item has the lowest cost per unit?
Back
Calculate the cost per unit for each item and compare the values.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
constant rate of change

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade