Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item or the speed per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 4 pounds of bananas cost $6, the unit rate is $6 ÷ 4 = $1.50 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 36 cookies cost $4, what is the unit rate in cookies per dollar?

Back

9 cookies per dollar.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 44 stamps on 4 sheets?

Back

11 stamps per sheet.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 32 minutes?

Back

8 customers.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate for 60 miles in 2 hours?

Back

30 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 120 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

40 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?