Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. It is often used to determine the cost per item or the speed per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 4 pounds of bananas cost $6, the unit rate is $6 ÷ 4 = $1.50 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 36 cookies cost $4, what is the unit rate in cookies per dollar?
Back
9 cookies per dollar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 44 stamps on 4 sheets?
Back
11 stamps per sheet.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 32 minutes?
Back
8 customers.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for 60 miles in 2 hours?
Back
30 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 120 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
40 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Unit Price Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade