REVIEW: Unit Rate & Tables

REVIEW: Unit Rate & Tables

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is expressed as a quantity of one unit, such as miles per hour or cost per item.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you drove 150 miles in 3 hours, the unit rate is 150 miles ÷ 3 hours = 50 miles per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier rings up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?

Back

7.5 customers.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to find the cost per item?

Back

Cost per item = Total cost ÷ Number of items.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you ordered 15 pizzas for $97.50, what is the cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the speed in miles per hour?

Back

Speed (miles per hour) = Total miles ÷ Total hours.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Mr. Simmonds drove 200 miles in 2 hours, what was his speed?

Back

100 miles per hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?