Rate / Unit Rate

Rate / Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 3.OA.A.3

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the quantity in the numerator by the quantity in the denominator.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spend $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Back

15 customers per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Analissa puts 55 seeds into 11 pots, how many seeds does she put in 1 pot?

Back

5 seeds.

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Back

102 words per minute.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 60 miles in 3 hours?

Back

20 miles per hour.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?