Unit Rate observation

Flashcard
•
Mathematics
•
10th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define unit price
Back
how much one cost
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
When calculating Unit Price, money always goes on _____________ of the fraction
Back
top
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for calculating unit rate?
Back
Unit Rate = Total Cost / Number of Items
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a 12-pack of soda costs $6, what is the unit price per can?
Back
$0.50 per can
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How does understanding unit rates help in making purchasing decisions?
Back
It allows consumers to compare prices effectively.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 60 miles in 2 hours?
Back
30 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 5 apples cost $3, what is the unit price per apple?
Back
$0.60 per apple
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Conversions

Flashcard
•
8th - 9th Grade
15 questions
Unit Price and Comparison

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Unit Price and Comparison

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Unit Price and Comparison

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Ratio and Rates Review

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Ratios and Rates word problems

Flashcard
•
9th - 10th Grade
15 questions
LT 4.1-4.6 Ratios & Proportions Review

Flashcard
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade