What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 6 apples for $3, the unit rate is $0.50 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 30 dollars buys 6 tickets, divide 30 by 6 to find the cost per ticket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 6 movie tickets cost $30, what is the cost per ticket?
Back
$5 per ticket (30 divided by 6).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A pump moves 42 gallons in 7 minutes. What is the unit rate in gallons per minute?
Back
6 gallons per minute (42 divided by 7).
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If I paid $15 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?
Back
$2.50 per gallon (15 divided by 6).
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You ordered 15 pizzas for $97.50. What is the unit cost per pizza?
Back
$6.50 per pizza (97.50 divided by 15).
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What unit should go on the bottom when finding speed in miles per hour?
Back
Hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates and Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates with Complex Fractions

Flashcard
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
P1: Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
REVIEW: Unit Rate & Tables

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade