Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 6 apples for $3, the unit rate is $0.50 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 30 dollars buys 6 tickets, divide 30 by 6 to find the cost per ticket.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 6 movie tickets cost $30, what is the cost per ticket?

Back

$5 per ticket (30 divided by 6).

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A pump moves 42 gallons in 7 minutes. What is the unit rate in gallons per minute?

Back

6 gallons per minute (42 divided by 7).

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I paid $15 for 6 gallons of gasoline, what is the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon (15 divided by 6).

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You ordered 15 pizzas for $97.50. What is the unit cost per pizza?

Back

$6.50 per pizza (97.50 divided by 15).

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What unit should go on the bottom when finding speed in miles per hour?

Back

Hour.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?