What is the formula to calculate the discounted price of an item?
Semester Exam Review

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Discounted Price = Original Price - (Original Price × Discount Rate)
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a dress costs $75.00 and there is a 60% discount, what is the discounted price?
Back
$30.00
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What makes a graph proportional?
Back
A proportional graph is a straight line that passes through the origin (0,0).
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If an iPhone costs $1000.00 and there is a 20% discount, how much will it cost after the discount?
Back
$800.00
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a given quantity?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Hunter buys 36 baseball cards for $18, how much does each card cost?
Back
Each card costs $0.50.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 48 markers in 8 packs?
Back
6 markers per pack.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit 4 Flashcards, Percents

Flashcard
•
7th Grade
7 questions
Percent Increase + Decrease

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Sales tax, tip, discount, markup

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Sales Tax, Tips, Markups, & Discounts

Flashcard
•
7th Grade
12 questions
Sales Tax, Tips & Discounts

Flashcard
•
7th Grade
8 questions
Checkpoint #16: Sales Tax, Tips, and Discounts

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Tax, Tip, Discount, Commission

Flashcard
•
7th Grade
8 questions
Percent Applications

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade