Semester Exam Review

Semester Exam Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula to calculate the discounted price of an item?

Back

Discounted Price = Original Price - (Original Price × Discount Rate)

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a dress costs $75.00 and there is a 60% discount, what is the discounted price?

Back

$30.00

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What makes a graph proportional?

Back

A proportional graph is a straight line that passes through the origin (0,0).

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If an iPhone costs $1000.00 and there is a 20% discount, how much will it cost after the discount?

Back

$800.00

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a given quantity?

Back

Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Hunter buys 36 baseball cards for $18, how much does each card cost?

Back

Each card costs $0.50.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 48 markers in 8 packs?

Back

6 markers per pack.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?