Unit 1 Review

Unit 1 Review

Assessment

Flashcard

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation that represents the total cost for Jane who bought x cookies at $3 each?

Back

Total cost = 3x

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the equation that represents the total cost for John who bought x cookies at $1 each and a cake for $10?

Back

Total cost = x + 10

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If John and Jane spent the same amount of money, what equation can be formed?

Back

3x = x + 10

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the flat rate charged by Yellow Cab Taxi?

Back

$1.75

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per mile charged by Yellow Cab Taxi?

Back

$0.65 per mile

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Katie has no more than $10 to spend on the taxi ride, what inequality represents this situation?

Back

1.75 + 0.65m < 10

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if an equation has 'No Solution'?

Back

It means there are no values that satisfy the equation.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?