Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 150 miles in 3 hours, the unit rate is 50 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 60 apples for 4 baskets, the unit rate is 60 ÷ 4 = 15 apples per basket.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 510 miles in 8.5 hours, how many miles does it travel in one hour?
Back
60 miles.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per item if you buy multiple items at a total cost?
Back
To find the cost per item, divide the total cost by the number of items. For example, if 20 shirts cost $38.40, the cost per shirt is $38.40 ÷ 20 = $1.92.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Samantha bought 20 shirts for $38.40, what was the cost per shirt?
Back
$1.92.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the price per ticket when buying multiple tickets?
Back
Divide the total cost by the number of tickets purchased. For example, if 6 tickets cost $51.54, the price per ticket is $51.54 ÷ 6 = $8.59.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 72 ounces for 6 steaks, how many ounces for each steak would that be?
Back
12 ounces.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate/Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
[Review] Unit Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates in Tables

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade