Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 pounds of concrete for $40, the unit rate is $8 per pound.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you buy 3 pounds of apples for $6, what is the unit rate?
Back
$2 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 120 customers in 6 hours?
Back
20 customers per hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?
Back
60 miles per hour.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much does each juice box cost if an 8 pack costs $4?
Back
50 cents or $0.50 per juice box.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 40 pounds of dog food for $49.00?
Back
$1.225 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Finding Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
14 questions
Unit Rates - EX (6.3.1-6.3.5)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade