Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you buy 5 pounds of concrete for $40, the unit rate is $8 per pound.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total amount by the number of units. For example, if you spend $40 on 5 pounds of concrete, the unit rate is $40 ÷ 5 = $8 per pound.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you buy 3 pounds of apples for $6, what is the unit rate?

Back

$2 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 120 customers in 6 hours?

Back

20 customers per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate in miles per hour?

Back

60 miles per hour.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

How much does each juice box cost if an 8 pack costs $4?

Back

50 cents or $0.50 per juice box.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 40 pounds of dog food for $49.00?

Back

$1.225 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?