What is a unit rate?
Unit Rate Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 kilometers in 5 hours, the unit rate is 60 kilometers per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a word problem?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 12 apples cost $3, the unit rate is $3 ÷ 12 apples = $0.25 per apple.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Seth prepared 63 kilograms of dough after working 9 hours. How many hours did Seth work if he prepared 77 kilograms of dough?
Back
11 hours
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Samantha cycled a total of 32 kilometers by making 16 trips to work. After 31 trips to work, how many kilometers will Samantha have cycled in total?
Back
62 kilometers
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Emily jarred 9 liters of jam after 3 days. How many days does Emily need to spend making jam if she wants to jar 12 liters of jam in all?
Back
4 days
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Danny read a total of 24 books over 4 months. After belonging to the book club for 8 months, how many books will Danny have read in all?
Back
48 books
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Edna bought 8 souvenirs during 2 days of vacation. How many days will Edna have to spend on vacation before she will have bought a total of 16 souvenirs?
Back
4 days
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade