Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 kilometers in 5 hours, the unit rate is 60 kilometers per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find the unit rate from a word problem?

Back

To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 12 apples cost $3, the unit rate is $3 ÷ 12 apples = $0.25 per apple.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Seth prepared 63 kilograms of dough after working 9 hours. How many hours did Seth work if he prepared 77 kilograms of dough?

Back

11 hours

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Samantha cycled a total of 32 kilometers by making 16 trips to work. After 31 trips to work, how many kilometers will Samantha have cycled in total?

Back

62 kilometers

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Emily jarred 9 liters of jam after 3 days. How many days does Emily need to spend making jam if she wants to jar 12 liters of jam in all?

Back

4 days

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Danny read a total of 24 books over 4 months. After belonging to the book club for 8 months, how many books will Danny have read in all?

Back

48 books

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Edna bought 8 souvenirs during 2 days of vacation. How many days will Edna have to spend on vacation before she will have bought a total of 16 souvenirs?

Back

4 days

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?