Unit Rate Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 kilometers in 5 hours, the unit rate is 60 kilometers per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a word problem?
Back
To find the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if 12 apples cost $3, the unit rate is $3 ÷ 12 apples = $0.25 per apple.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Seth prepared 63 kilograms of dough after working 9 hours. How many hours did Seth work if he prepared 77 kilograms of dough?
Back
11 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Samantha cycled a total of 32 kilometers by making 16 trips to work. After 31 trips to work, how many kilometers will Samantha have cycled in total?
Back
62 kilometers
Tags
CCSS.3.OA.A.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Emily jarred 9 liters of jam after 3 days. How many days does Emily need to spend making jam if she wants to jar 12 liters of jam in all?
Back
4 days
Tags
CCSS.3.OA.D.8
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Danny read a total of 24 books over 4 months. After belonging to the book club for 8 months, how many books will Danny have read in all?
Back
48 books
Tags
CCSS.3.OA.D.8
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Edna bought 8 souvenirs during 2 days of vacation. How many days will Edna have to spend on vacation before she will have bought a total of 16 souvenirs?
Back
4 days
Tags
CCSS.3.OA.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math 6 - Lesson 5.5 Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate after flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
6B 3.5 Quick Check

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade