Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit rate?

Back

To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if there are 120 customers in 6 hours, the unit rate is 120 ÷ 6 = 20 customers per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store sells 4 chocolate bars for $2.00, what is the unit price per chocolate bar?

Back

$0.50 per bar.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Gilbert paid $28 for 7 golf balls, how much did he pay for 1 golf ball?

Back

$4 per golf ball.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit cost of 15 pizzas that cost $97.50?

Back

$6.50 per pizza.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price per gallon?

Back

$2.50 per gallon.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding the unit rate?

Back

Unit Rate = Total Quantity ÷ Number of Units.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?