Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if a car travels 300 miles in 5 hours, the unit rate is 60 miles per hour.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit rate?
Back
To calculate the unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if there are 120 customers in 6 hours, the unit rate is 120 ÷ 6 = 20 customers per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a store sells 4 chocolate bars for $2.00, what is the unit price per chocolate bar?
Back
$0.50 per bar.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Gilbert paid $28 for 7 golf balls, how much did he pay for 1 golf ball?
Back
$4 per golf ball.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit cost of 15 pizzas that cost $97.50?
Back
$6.50 per pizza.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price per gallon?
Back
$2.50 per gallon.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity ÷ Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Rates and Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade