Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If it snowed 20 inches in 5 hours, what is the unit rate of inches per hour?
Back
4 inches per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maria flies 1,000 miles in 10 hours. How many miles does she fly in 1 hour?
Back
100 miles.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
Divide the quantity by the number of units.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 60 miles in 3 hours?
Back
20 miles per hour.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate in miles per gallon?
Back
30 miles per gallon.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates Review

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade