Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is 1.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

If it snowed 20 inches in 5 hours, what is the unit rate of inches per hour?

Back

4 inches per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Maria flies 1,000 miles in 10 hours. How many miles does she fly in 1 hour?

Back

100 miles.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

Divide the quantity by the number of units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 60 miles in 3 hours?

Back

20 miles per hour.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate in miles per gallon?

Back

30 miles per gallon.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?