Proportions

Proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a proportion?

Back

A proportion is an equation that states that two ratios are equal.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you set up a proportion?

Back

To set up a proportion, you can use the formula a/b = c/d, where a, b, c, and d are numbers.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 3 pounds of meat cost $6, how much does 1 pound cost?

Back

$2 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 14 sticks of pepperoni are needed for 28 pizzas, how many sticks are needed for 1 pizza?

Back

0.5 sticks per pizza.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cross-multiplication method in proportions?

Back

Cross-multiplication involves multiplying the numerator of one ratio by the denominator of the other ratio.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If there are 5 ice cream cones for every 3 brownies, what is the ratio of cones to brownies?

Back

The ratio is 5:3.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find an unknown in a proportion?

Back

You can find an unknown by cross-multiplying and then solving for the variable.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?