Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a quantity of one. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you earn $600 in 2 weeks, the unit rate is $600 ÷ 2 = $300 per week.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum, what is the unit rate per piece of gum?
Back
The unit rate is $2.00 ÷ 20 = $0.10 per piece of gum.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum, what is the unit rate per piece of gum?
Back
The unit rate is $1.50 ÷ 10 = $0.15 per piece of gum.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Who got the better deal: Rose or Joe?
Back
Rose got the better deal because her unit rate of $0.10 per piece of gum is less than Joe's $0.15 per piece.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ricky made $600 in two weeks. What is his unit rate per week?
Back
Ricky's unit rate is $600 ÷ 2 = $300 per week.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Christina biked 36 miles in 6 hours. What is her speed in miles per hour?
Back
Christina's speed is 36 miles ÷ 6 hours = 6 mph.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rate & Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate and Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade