What is the formula to calculate the cost per pound?
7th - Expressions, Equations, Integers Fall 2024 Semester Review

Flashcard
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Cost per pound = Total cost / Total weight (in pounds)
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Kevin bought 4.6 lbs of pecans for $50.89, how do you find the cost per pound?
Back
Cost per pound = $50.89 / 4.6 lbs = $10.00
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the total height of a stack of bricks?
Back
Total height = Number of bricks x Thickness of each brick
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If each brick is 3 1/2 inches thick and there are 8 bricks, what is the total height?
Back
Total height = 8 x 3.5 inches = 28 inches
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean to simplify an expression?
Back
To simplify an expression means to combine like terms and reduce it to its simplest form.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What are like terms in an expression?
Back
Like terms are terms that have the same variable raised to the same power.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
ACA Model and Solve Equations & Inequalities Review (Test 2-1)

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Topic 4 Review

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
2 step word problems PM

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Expressions Study Guide ADV 2024

Flashcard
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Pre Teach Algebraic Word Problems - LACEY

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
UNIT 2A CA REMEDIATION

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
CYU Flashcardizz 4.6

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade