Intro to Unit Rates (6.RP.A.2)

Intro to Unit Rates (6.RP.A.2)

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if you have 120 customers in 8 hours, the unit rate is 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If you spent $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8.00 per pound.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

A store had 120 customers in 8 hours. How many customers came in every hour?

Back

15 customers every hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Back

102 words per minute.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You're throwing a party and ordered 15 pizzas for $97.50. How much did each pizza cost?

Back

$6.50 per pizza.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What was the unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?