Intro to Unit Rates (6.RP.A.2)

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you buy 5 apples for $10, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity of one item by the total quantity of another item. For example, if you have 120 customers in 8 hours, the unit rate is 120 ÷ 8 = 15 customers per hour.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you spent $40 on 5 pounds of concrete, what is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8.00 per pound.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store had 120 customers in 8 hours. How many customers came in every hour?
Back
15 customers every hour.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Back
102 words per minute.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You're throwing a party and ordered 15 pizzas for $97.50. How much did each pizza cost?
Back
$6.50 per pizza.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What was the unit rate in dollars per pound?
Back
$1.25 per pound.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Rate Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates: 6th Grade

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade