Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Flashcard

Created by

Quizizz Content

Mathematics

6th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate the unit price of an item?

Back

To calculate the unit price, divide the total cost by the number of items. For example, if 9 candy bars cost $13.50, the unit price is $13.50 ÷ 9 = $1.50 per candy bar.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Julian bought 5 books for $7, how much does one book cost?

Back

$1.40

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour?

Back

$13.30

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

x = 75

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Back

x = 15

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the formula for finding a unit rate?

Back

The formula for finding a unit rate is: Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?