What is a unit rate?
Unit Rates

Flashcard
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the unit price of an item?
Back
To calculate the unit price, divide the total cost by the number of items. For example, if 9 candy bars cost $13.50, the unit price is $13.50 ÷ 9 = $1.50 per candy bar.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Julian bought 5 books for $7, how much does one book cost?
Back
$1.40
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour?
Back
$13.30
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
x = 75
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
x = 15
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding a unit rate?
Back
The formula for finding a unit rate is: Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rate & Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates Practice

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
39 questions
Respect and How to Show It

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Mean, Median, Mode, Range, Interquartile Range

Quiz
•
6th Grade
31 questions
FINAL 6th MATH SOL REVIEW

Quiz
•
6th Grade
47 questions
NC 6th Grade EOG Math Review - Released Test 2015

Quiz
•
6th Grade