Math 6 - Lesson 5.5 Unit Rates

Math 6 - Lesson 5.5 Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you travel 60 miles in 2 hours, the unit rate is 30 miles per hour.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity. For example, if you have 18 houses on 2 blocks, the unit rate is 18 ÷ 2 = 9 houses per block.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 18 houses on 2 blocks = ________ houses per block

Back

9

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 32 liters in 2 minutes = ________ liters per minute

Back

16

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline, what was the price PER gallon?

Back

$2.50

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Back

$8 per pound

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Find the unit rate: 9 chairs in 3 rows = _________ chairs per row

Back

3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?