Customary Measurement Conversions

Customary Measurement Conversions

Assessment

Flashcard

Mathematics

KG - University

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which operation do you use to solve for unit rate?

Back

Division

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

Back

$31

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

1 yard = ______ feet

Back

3

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

1 gallon = ______ quarts

Back

4

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

1 foot = _____ inches

Back

12

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the unit rate of 10 apples for $5?

Back

$0.50 per apple

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How many inches are in 2 feet?

Back

24 inches

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?