What is a ratio?
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or price per item.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 50 miles per 1 hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find the amount per one unit.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 8 cookies cost $2.00, what is the unit rate per cookie?
Back
The unit rate is $0.25 per cookie.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which of the following is a unit rate: 1 giant donut per 2 kids or 55 kids per 1 bus?
Back
55 kids per 1 bus is a unit rate.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if two ratios are equivalent?
Back
Two ratios are equivalent if they represent the same relationship between quantities.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates, Ratios and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Ratios Vocab

Flashcard
•
5th Grade
16 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
5th Grade
14 questions
Proportions, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Rates & Ratios Vocab

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
5th - 6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Comparing Decimals

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
23 questions
5th Grade Math NC EOG Released Test

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Multiplication Facts 1-12

Quiz
•
2nd - 5th Grade
10 questions
Adding and subtracting decimals

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
5th Grade
16 questions
Coordinate Plane First Quadrant

Quiz
•
5th Grade