Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

Assessment

Flashcard

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a ratio?

Back

A ratio is a comparison of two quantities, showing how many times one value contains or is contained within the other.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate?

Back

A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or price per item.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is one unit, such as 50 miles per 1 hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the first quantity by the second quantity to find the amount per one unit.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If 8 cookies cost $2.00, what is the unit rate per cookie?

Back

The unit rate is $0.25 per cookie.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which of the following is a unit rate: 1 giant donut per 2 kids or 55 kids per 1 bus?

Back

55 kids per 1 bus is a unit rate.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

What does it mean if two ratios are equivalent?

Back

Two ratios are equivalent if they represent the same relationship between quantities.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?